1
1

Kontakta oss så hjälper vi dig

  • Ta kontakt

    Ta kontakt med Vuxenutbildningen i din hemkommun eller Vuxenutbildningen Borås Stad.

Borås

Vuxenutbildningen Borås Stad
501 80 Borås

Besöksadress:
Fabriksgatan 12, Borås

Skoladministratör

Silva Isaksson, 033-35 81 10
silva.isaksson@boras.se

Carina Nöjd,
carina.nojd@boras.se

Rektor

Helene Björklund, 0768-88 58 70
helen.bjorklund@boras.se

Anita Lomås, 0768-88 58 27
anita.lomas@boras.se

Öppettider och kontakt med Studie- och yrkesvägledningen hittar du på www.boras.se/vux/syv

Svenljunga

Lärcentrum Svenljunga
Vuxenutbildningen Svenljunga kommun
512 80 Svenljunga

Besöksadress
Torggatan 9, Svenljunga

Administratör
Anna Moskal, 0325-185 70

Studie- och yrkesvägledare
Pia Hagrenius, 0325-182 13

Rektor
Mats Spånberg, 0325-182 23

Ulricehamn

Vuxenutbildningen Ulricehamn
523 86 Ulricehamn

Besöksadress
Tre Rosors Väg, Ulricehamn
Skolsekreterare
Karin Boström, 0321-59 54 57
Karin.Bostrom@ulricehamn.se

Studie och yrkesvägledare
Malin Hedberg, 0321-59 63 70
malin.hedberg@ulricehamn.se

Studiehandledare
Michael Drebäck, 0321-59 54 56
michael.dreback@ulricehamn.se

Rektor
Kristin Kjellander, 0321-59 54 55
kristin.kjellander@ulricehamn.se

Herrljunga/Vårgårda

Vuxenutbildning Herrljunga/Vårgårda
447 80 Vårgårda

Besöksadress
Föreningsgatan 1, 447 80 Vårgårda

Studie- och yrkesvägledare
Malin Linde (tjänstledig)

Stigbjörn Persson, 0322-60 08 90

Administratör
Kristina Andersson, 0322-60 08 87

Rektor
Åsa Nätterlund, 0322-60 08 58

Tranemo

Vuxenutbildningen Tranemo
Brogatan 11, 514 80 Tranemo

Studie- och yrkesvägledare
Charlotta Paulsson, 0325-57 65 03

Rektor (biträdande)
Magnus Claesson, 0325-57 65 09
magnus.claesson@tranemo.se

Mark

Vuxenutbildningen Mark, Campus Mark 
Kunskapens Hus,
Varbergsvägen 6, 511 62 Skene

Administratör 
Carina Josefsson, 0320 21 73 76
carina.josefsson@mark.se 

Studie- och yrkesvägledare
Pia Eriksson, 0320-21 74 05

Carina Amaramiro, 0320-21 75 03

Rektor
Inger Strömberg, 0320-21 71 56
inger.stromberg@mark.se

Bollebygd

Vuxenutbildningen Bollebygd
Bollebygd har inte någon egen gymnasieskola eller vuxenutbildning utan samarbetar med grannkommunerna.

Studie- och yrkesvägledare
Jessica Lindh, 0734-64 72 21
jessica.lindh@bollebygd.se

Rektor (biträdande)
Kristina Knutsson, 0734-64 72 08
Kristina.knutsson@bollebygd.se